Vodíkové vzdělávání zpátky v Česku!

V pondělí 4. dubna se uskutečnilo v ostravském areálu TROJHALÍ KAROLINA české finále vzdělávacího programu Horizon Hydrogen Grand Prix (H2GP). Vyvrcholením několikaměsíčního programu jsou závody RC modelů aut poháněných vodíkem, které sestavují studenti středních škol. O napětí nebylo nouze, především v souboji o první dvě příčky v kategorii ENDURANCE, které týmům zajistily kvalifikaci na světové finále. Během dvoudenních závodů byly k vidění elektromobily automobilky Hyundai a také vodíkový model Hyundai NEXO.

Celkem 18 týmů speciálně upravených modelů aut se v pondělí postavilo na start s jasným cílem – kvalifikovat se na světové finále a získat tak možnost poměřit své znalosti a schopnosti s nejlepšími týmy z celého světa na červnovém světovém finále v nizozemském Assenu.

O prvenství v hlavní části závodu ENDURANCE se rozhodovalo skutečně až v posledních minutách. Nakonec radost z postupu slavily týmy RC RACING HUBÁLOV ze Středního odborného učiliště Hubálov s počtem 651 ujetých kol a WERK TEAM 1 ze Střední odborné školy Třineckých železáren s počtem 643 kol. Třetí příčku obsadil tým ISŠA BRNO HYDROCAR z Integrované střední školy automobilní Brno s počtem 641 ujetých kol.  Putovní pohár a medaile předali závodním týmům Petra Macková Jurásková ze společnosti Moravia Steel, která je hlavním partnerem programu a patronem kategorie ENDURANCE a náměstek hejtmana Moravskoslezského kraje Jakub Unucka.

Se spotřebou vodíku si nejlépe poradil tým MOTOL SPEEDERS, který převzal z rukou Lucie Pražákové cenu ENERGY, jejímž patronem je Nadace ORLEN Unipetrol. Cenu DESIGN, jejímž patronem je společnost Hyundai Motor Manufacturing Czech, převzali z rukou Petra Michníka studenti z týmu WERK TEAM 2 ze SOŠ Třineckých železáren, za mimořádně propracovanou karoserii. INNOVATION, cenu pro tým, který použil nejpokročilejší úpravy, získal tým HYDRA Plzeň / NVIAS, za systém telemetrie a tlumení zadní nápravy. Patronem ceny je HYDROGEN1. Cenu PROMO, garantovanou společností Horizon Educational, za nejlepší prezentaci modelu a práci týmu, získal tým Gymnázia T. G. Masaryka Litvínov HC VEVRA RACING TEAM 44. 

Druhý závodní den patřil nováčkům. Pět nových středoškolských týmů se mohlo do soutěže zapojit především díky podpoře automobilky Hyundai a HYDROGEN1. „Jsem velmi pyšný na všechny nové týmy, pro které byl závod premiérou. I díky tomu, že měli možnost vidět zkušenější studenty o den dříve, velmi rychle pochopili, že se jedná téměř o návykovou záležitost a už během závodu plánovali přípravy na další rok. A to je dobře. Každoroční návaznost je pro úspěch v programu klíčová. Díky ní se totiž studenti pouští do stále odvážnějších inovací, a to nás žene kupředu, abychom se zlepšovali a abychom program šířili do dalších škol a společně budovali vodíkové vzdělávání ve světě, říká za tým H2GP Václav Bystrianský.

Děkujeme studentům, učitelům a partnerům programu Horizon Hydrogen Grand Prix - Moravia Steel, a.s., Nadace ORLEN Unipetrol, Hyundai Motor Manufacturing Czech, s.r.o., a HYDROGEN1, díky kterým se české vodíkové vzdělávání může rovnat světové úrovni.

 

CZF-2
Need help?
Loading ...