České mistrovství vodíkových RC modelů aut středoškolských studentů přineslo nečekaně napínavé souboje do posledních vteřin závodu

Ve středu 23. září se v areálu TROJHALÍ KAROLINA uskutečnilo české finále Horizon Hydrogen Grand Prix, závodů RC modelů aut poháněných vodíkem, které sestavují studenti středních škol.  Přestože se jedná o čtyřhodinový vytrvalostní závod, během kterého jsou zapotřebí skvělé řidičské dovednosti, ale i týmová strategie, nebylo o napětí nouze.

Na start své speciálně upravené modely postavilo celkem jedenáct týmů z celé České republiky a pořadí se měnilo téměř každou minutu. Na výsledcích se podepsala i velmi zkrácená doba příprav na samotný závod, kterou komplikovala současná koronavirová situace. I proto je velkým úspěchem, že všechny týmy závod dokončily.

Skvěle připravený tým MOTOL SPEEDERS ze ŠPŠ Dopravní v Praze vedl do posledních minut závodu o několik kol, ale nezvládl poslední zastávku v pit stopu a do čela závodu se probojoval model týmu VOLTAGE, studentského týmu při VŠB Technické Univerzitě Ostrava, který první místo udržel a s počtem 886 kol v kategorii ENDURANCE zvítězil.  Druhé místo obsadil s počtem 877 kol tým MOTOL SPEEDERS. Na třetím místě závod dokončil tým UNIPETROL RACING TEAM ze Střední školy Educhem, s počtem 819 ujetých kol. Putovní pohár a medaile předal závodním týmům Ing. Ivo Žižka, člen představenstva společnosti Moravia Steel, která je hlavním partnerem programu a patronem kategorie ENDURANCE.I v této době je potřeba dát najevo, že pracujeme s mládeží, že jsme schopni se poprat s danou situací a že nechceme, aby ekonomika, rozvoj technologií, a především vzdělávání byly touto pandemií výrazně zasaženy. Samozřejmě s důrazem na ochranu zdraví a dodržení všech preventivních opatření." Řekl po závodech Ivo Žižka.

Ačkoli týmu MOTOL SPEEDER uniklo prvenství jen o pár kol, poradili si ze všech nejlépe se spotřebou vodíku. Proto získali cenu ENERGY, jejímž patronem je Nadace Unipetrol.

Cenu DESIGN, jejímž patronem je společnost Hyundai Motor Manufacturing Czech, převzali z rukou Blanky Smékalové, studenti z týmu WERK TEAM ze SŠ Třineckých železáren, za mimořádně propracovanou karoserii.

INNOVATION, cenu pro tým, který použil nejpokročilejší úpravy získal tým MOTOL SPEEDERS. Patronem ceny je společnost Brano Group.

Cenu PROMO, garantovanou společností Horizon Educational, za nejlepší prezentaci modelu a práce týmu, získal studentský tým Nvias HYDRA.

Soudržnost a podporu všech školních týmů v této situaci potvrdily partneři soutěže. Automobilka Hyundai dovezla z nedalekých Nošovic model elektromobilu Hyundai Kona, Nadace Unipetrol poskytla všem účastníkům desinfekci, kterou dodávala do škol již během první vlny koronavirové pandemie a Společnost Brano Group poskytla ochranné štíty pro piloty. Letošní závody se tak mohly konat i za dodržování nejpřísnějších bezpečnostních opatření. 

Děkujeme studentům, učitelům a partnerům programu Horizon Hydrogen Grand Prix - Moravia Steel, a.s., Nadace Unipetrol, Hyundai Motor Manufacturing Czech, s.r.o., a Brano Group, a.s, že jsme mohli závody uspořádat i v této složité době.

 

H2GP 2020
20190924-DSC-6939.JPG
Need help?
Loading ...